Don't Miss

Wilgotność w budynkach

By on 10/03/2017

Zawarta w powietrzu woda w formie pary osadza się w porach substancji porowatych oraz na powierzchni ciał stałych w formie jednolitego filmu lub drobnych kropelek. Tak zwana wilgoć naraża więc zewnątrz i wewnątrz konstrukcji budynków na oddziaływanie wody.

Chcąc zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem należy zadbać o kontrolowanie poziomu wilgoci już na poziomie samej budowy. O ile jesteśmy w stanie sprawnie kontrolować jej poziom w przypadku struktur dachu, unikając stosowania materiałów organicznych, na przestrzeni pozostałej konstrukcji budynku nie jest to takie proste. Materiały popularne zwłaszcza w nowym budownictwie takie jak beton i drewno cechują się wysokim poziomem wilgoci. Zatem istotną funkcję pozwalającą na właściwe zabezpieczenie budynku przed oddziaływaniem na niego wilgoci zarówno od wewnątrz jak  i zewnątrz spełnia dach.

Przekrycie dachu  niewentylowanego z twardą wełną mineralną lub jednowarstwową przekładką  z włókniny ułożonej na betonowym podłożu nie zawiera materiałów organicznych, które mogą ulec degradacji poprzez wilgoć. Beton może jednak zawierać wiele stopniowo uwalnianej wilgoci pogarszając właściwości izolacji termicznej. Chcąc zapobiec dyfuzji i kondensacji wilgoci należy zabezpieczyć podłoże betonowe warstwą paroszczelną przed zamocowaniem izolacji i pozostałych elementów przekrycia i pokrycia dachowego. Konstrukcja dachowa ulega stopniowemu osuszaniu, a warstwa paroszczelna chroni budynek przed docieraniem wilgoci do wewnątrz. Stąd równie ważna jak funkcja wodoszczelności membrany jest zapewnienie osuszenia konstrukcji dachowej.

Oddychające paroprzepuszczalne membrany Protan zabezpieczają powierzchnię przed zawilgoceniem, które przyczynia się do strat ciepła w budynku. Jeśli zamontujemy na dachu pokrycie dachowe, które nie odprowadza pary na zewnątrz, możemy narazić konstrukcję obiektu na pojawienie się niebezpiecznych skroplin i przecieków.

Szczelność dyfuzyjna membran Protan różni się ze względu na przeznaczenie każdego z rozwiązań. Konstruktorzy Protan opracowali optymalne rozwiązanie wykorzystujące siłę ssącą wiatru i wytwarzane pod membraną podciśnienie, aby zapewnić zarówno odpowiednią izolację paroszczelną, jak i odprowadzanie nagromadzonej wilgoci z dachu.

Wybierając najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie budowlane należy pamiętać, że wpływ na poziom zawilgocenia wewnątrz obiektu użytkowego zależny jest również od wielu innych czynników niezależnych od materiałów, z których zbudowano nasz dom.

Protan to norweska grupa przemysłowa, obecna w Polsce, która jest światowym liderem  w technologiach membranowych. Tworzy i dostarcza membrany, systemy dachowe, systemy wentylacji i tekstylia techniczne.

www.protan.pl

www.facebook.com/Protan-Polska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments