Don't Miss

Na co zwracać uwagę wybierając szelki do pracy na wysokości

By on 11/02/2017

Szelki do pracy na wysokości mają za zadanie utrzymanie użytkownika na linie i zapewnienie równomiernego rozłożenia obciążeń jakie powstają w tym czasie. Ponadto, muszą asekurować go tak, by wisiał głową do góry. Aby spełniały wszystkie swoje funkcje, szelki muszą być odpowiednio dobrane. Doradzamy na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru.

 

O szelkach do pracy na wysokości

Szelki do pracy na wysokości nazywane są szelkami bezpieczeństwa lub asekuracyjnymi. Zaliczane są do grupy środków ochrony osobistej i, w odróżnieniu od środków ochrony zbiorowej takich jak barierki i siatki zabezpieczające, przeznaczone są do zabezpieczania jednej osoby i jej ochrony przed upadkiem z wysokości.

Najważniejszym zadaniem szelek do pracy na wysokości jest rozłożenie sił, które oddziałują na ciało człowieka w czasie spadania oraz nadanie ciału optymalnej pozycji podczas spadania z wysokości i w czasie oczekiwania aż nadejdzie pomoc – tłumaczy ekspert reprezentujący Konfexim Serwis.

Szelki asekuracyjne spełnią swoje zadanie tylko wtedy, gdy połączy się je z ich stałymi elementami konstrukcyjnymi i użyje z linkami asekuracyjnymi.

Podstawą jest komfort

Kiedy szelki do pracy na wysokości są niewygodne i trudne w regulacji, to wiadomo, że będą krępować i utrudniać użytkownikowi ruchy. Podczas ich wybierania trzeba kierować się przede wszystkim płcią i sylwetką, ponieważ te dwa kryteria sugerują ich rozmiar. Przed dokonaniem zakupu, szelki warto przymierzyć oraz sprawdzić w jaki sposób można je regulować. Dobrze, aby posiadały elementy podwyższające komfort, takie jak podkładki pod plecy i uda oraz pasy barkowe i udowe, które zwiększą swobodę ruchu. Dobrym uzupełnieniem szelek bezpieczeństwa jest też pas do pracy w podparciu.

Pamiętajcie, że choć na rynku można znaleźć uniwersalne szelki do pracy na wysokości, to jednak nie warto się na nie decydować. Są one przeważnie dostosowane do osób o średniej posturze, toteż mogą być trudne w użytkowaniu dla osób niższych lub wysokich.

Jak dobrać szelki?

Szelki asekuracyjne tworzone są z taśm z tworzyw sztucznych, w tym przede wszystkim z poliestrowych lub poliamidowych. Szukając odpowiednich szelek trzeba szukać takich, których materiał jest trwały i bez skaz, i w których szwy są mocne. Pasy w żaden sposób nie mogą powodować otarć, ani krępować ruchów.

Szelki dobierać należy względem rozmiaru, sylwetki i wagi pracownika, a także rodzaju wykonywanej przez niego pracy. W przypadku krótkotrwałych i rzadkich robót, można zaopatrzyć go w podstawowy model szelek BHP, jednak jeśli w pracy będzie musiał przebywać w nich dłużej, należy zdecydować się na szelki z wszelkimi elementami zapewniającymi komfort użytkowania. Szelki muszą być także dostosowane do warunków otoczenia, w którym pracować będzie ich użytkownik.

Pamiętajcie, że wybrane szelki do pracy na wysokości muszą być zgodne z normą EN 361:20012 i mieć przyznany certyfikat ISO 9001, świadczący o przestrzeganiu międzynarodowych norm kontroli jakości.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments