Don't Miss

Odżelazianie wody regenerowane nadmanganianem potasu

By on 11/02/2017

Dopuszczalne stężenie żelaza w wodzie pitnej to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia maksymalnie 0,2 mg na litr. Wartość ta bywa jednak niekiedy wyższa – dzieje się tak często w przypadku przydomowych studni głębinowych, a także wskutek wtórnego zanieczyszczenia wody wodociągowej przez zardzewiałe zbiorniki i rury. Zbyt duży poziom żelaza w kranówce niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Woda zawierająca zbyt dużo żelaza może przybierać odcienie od żółtawego aż po brunatny, a także stawać się mętna. Powoduje powstawanie brzydkich zacieków na armaturze oraz plam na ubraniach w niej wypranych. Przyspiesza korozję np. bojlerów i rozwój bakterii. Do jej picia zniechęca też nieprzyjemny smak oraz zapach, a przy tym po spożyciu wody nadmiernie bogatej w żelazo możemy dostać rozstroju żołądka. Używana zaś do mycia, woda taka sprzyja próchnicy, przebarwieniom i podrażnieniom skóry, niekorzystnie wpływa również na stan włosów, spojówek czy górnych dróg oddechowych.

Nie ma więc co bagatelizować problemu żółtawej wody w kranie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się w tym przypadku montaż domowego odżelaziacza wody, który nie tylko usunie z niej nadmiar żelaza, ale w dodatku zmiękczy ją i odkazi. Dobór właściwego urządzenia powinien zostać poprzedzony badaniami kranówki przeprowadzonymi w lokalnym oddziale Sanepidu.

Jak przebiega odżelazianie

Odżelaziacz ma zazwyczaj postać pionowego zbiornika z odpornej na korozję stali, który pokryty jest od wewnątrz warstwą dopuszczonej do kontaktu z wodą pitną specjalnej farby. – W zbiorniku tym znajduje się jedno- lub wielowarstwowe złoże filtracyjne, które powoduje wytrącanie się związków żelaza w postaci stałych cząstek, a następnie te cząstki zatrzymuje – tłumaczy specjalista z firmy Global Water. – Powstały w ten sposób osad łatwo usunąć w procesie tzw. płukania wstecznego, który jest przeprowadzany automatycznie co jakiś czas.

Regeneracja filtra

Aby utrzymać właściwości złoża na odpowiednim poziomie, należy regularnie poddawać je regeneracji, która również odbywa się automatycznie. Użytkownik musi tylko pamiętać o uzupełnianiu substancji regenerującej. Może nią być chociażby chlor, tlen, ozon czy nadmanganian potasu. Z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo do użytku domowego stosuje się głównie ten ostatni. Opłukiwane jego roztworem ziarna złoża pokrywają się warstwą dwutlenku manganu – i to właśnie on odpowiada za utlenianie związków żelaza do wytrącalnej, a więc łatwo usuwalnej formy. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowej zalecie nadmanganianu potasu, którą – jak pamiętamy ze szkoły – są jego właściwości odkażające.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments