Don't Miss

Standardy kierowcy autokaru

By on 11/02/2017

Aby zostać kierowcą autokaru, nie wystarczy być posiadaczem zwykłego prawa jazdy, jako że autokar nie jest zwykłym pojazdem, „tyle że większym”. Również zdobycie prawa jazdy kategorii D to za mało. Przewóz osób jest zajęciem tak odpowiedzialnym, że musi być regulowany przez prawo. Dobry kierowca autokaru zaś to osoba, która może wykazać się nie tylko wymaganymi ustawowo dokumentami, ale też zbiorem co najmniej kilku kluczowych cech i umiejętności.

 

Zacznijmy jednak od formalności. Po pierwsze: wspomniane prawo jazdy kategorii D. Aby je zdobyć, należy posiadać już kategorię B lub C, a do tego ukończyć kurs składający się z 20 godz. zajęć teoretycznych i 60 godz. jazd. Pomyślne zdanie egzaminu uprawnia jednak tylko do kierowania określonym rodzajem pojazdów. Aby zawodowo prowadzić autokar, trzeba także zaliczyć trwający 280 godz. kurs kwalifikacji wstępnych, do którego przystąpić można najwcześniej na trzy miesiące przed ukończeniem 21. roku życia.

W trakcie tego kursu przyszły kierowca autokaru uczy się panować nad tego typu pojazdem w czasie poślizgów oraz jeździć w warunkach ekstremalnych. – Kurs kończy się stosownym egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, a oprócz niego przejść trzeba także ukierunkowane badania psychofizyczne – mówi przedstawiciel firmy transportowej Emka Trans. – Wynika to z ustawy o transporcie drogowym – dodaje.

Doświadczenie i opanowanie

Dobry kierowca to jednak znacznie więcej niż tylko osoba mogąca wylegitymować się zestawem wymaganych dokumentów. Jednym z jego największych atutów jest doświadczenie, którego niestety nie da się zdobyć na żadnym kursie. Kurs pomaga za to w zdobyciu certyfikatu poświadczającego umiejętności z zakresu ratownictwa drogowego, które powinien posiadać każdy kierowca autokaru.

Wśród pożądanych cech charakteru wymienić należy tu zaś przede wszystkim zdolność do koncentracji, refleks i odporność na stres. Stalowe nerwy pozwalają zachować spokój w nieprzewidzianych sytuacjach, co jest w tym zawodzie nie do przecenienia. Wysokie kwalifikacje natomiast to nie tylko opanowanie techniki i płynności jazdy czy doskonała znajomość tras, przepisów i zasad bezpieczeństwa, ale też umiejętność chociażby wykonania drobnych napraw mechanicznych, gdy zachodzi taka konieczność.

Tzw. umiejętności miękkie

Kierowca poruszający się na odcinkach międzynarodowych koniecznie powinien posługiwać się też językami obcymi, a przynajmniej angielskim. Ważna jest też znajomość języka ojczystego i umiejętność wyrażania się w nim w uprzejmy, kulturalny sposób. Przyjazne nastawienie do ludzi, chęć niesienia im pomocy np. z bagażami, a także zdrowy rozsądek i zdolność do rozwiązywania potencjalnych konfliktów to bowiem również standardy, którymi powinien się kierować dobry kierowca autokaru.


 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments