Przenośniki nienapędzane – maszyny i narzędzia wspomagające ręczny transport produktów

Przenośniki nienapędzane, zwane też grawitacyjnymi, służą do przenoszenia produktów za pośrednictwem składowej siły ciężkości po bieżniach pochyłych. Innymi słowy, wykorzystywane są jako wspomagacze w ręcznym transporcie towarów. Przedstawiamy rodzaje przenośników nienapędzanych oraz ich zalety.
Rodzaje przenośników
Pomimo, że współcześnie dąży się do automatyzacji w zasadzie w każdej dziedzinie życia, to jednak pewne najprostsze rozwiązania od lat pozostają niezmiennie najlepsze. Tradycyjne metody czasem sprawdzają się bowiem najlepiej, szczególnie w systemach magazynowych. Do takowych należą przenośniki nienapędzane.
–Systemy składowania różnych produktów wymagają różnych form ich transportowania. W inny sposób przewozi się bowiem ubrania, a w inny kartony z książkami, itp. Nic więc dziwnego, że na rynku znaleźć można wiele typów przenośników, których konstrukcja dedykowana jest względem konkretnych potrzeb. Do takowych zaliczają się między innymi platformy na kółkach i wózki z podnośnikami – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę CASSIOLI Polska.
Do rodzajów przenośników nienapędzanych należą:
- ześlizgi, zsuwnie i zsypnie – zwykle wykorzystywane w odstawie podziemnej, dzieli się je (w zależności od kształtu powierzchni zsuwnych) na proste i śrubowe, w tego typu urządzeniach ruch odbywa się w formie staczania, ześlizgiwania lub wolnego spadku, może mieć też postać mieszaną,
- wózkowe, ślizgowe i krążkowe – wyjątkowo nieskomplikowane w budowie, używa się ich w transporcie pomocniczym oraz na powierzchni kopalni w magazynach i zakładach chemicznych, a więc tam, gdzie konieczny jest niezawodny i łatwy sposób transportowania towarów oraz tam, gdzie można wykorzystać nieznaczne nachylenie drogi transportu.
Zalety przenośników nienapędzanych
Przenośniki grawitacyjne mają pewne atuty, które sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je w procesie ręcznego transportu towarów. Do ich największych zalet należą prosta budowa, duża wydajność, brak elementów ruchomych i silników napędowych, dowolność miejsca załadunku oraz niewielkie nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji.
Warto pamiętać, że funkcjonalne przenośniki nienapędzane, aby wypełniać swoją rolę, powinny cechować się wysoką jakością. Jako, że ich użytkowanie jest długotrwałe i intensywne, powinny być solidnie wykonane, wytrzymywać spore obciążenia i przejeżdżać duże odległości. Komfort pracy z takim przenośnikiem zapewnia jego stabilność i poręczność, dlatego te cechy również należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu urządzenia.
Przenośniki grawitacyjne muszą być używane zgodnie z zaleceniami producenta – tylko wtedy będą służyły przez długi czas, a ich użytkowanie będzie w pełni bezpieczne dla pracowników przedsiębiorstwa.
0 comments