Don't Miss

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

By on 11/06/2017

Żylaki kończyn dolnych są bardzo częstym i niestety bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Szacuje się, że w Polsce problemy z żylakami może mieć nawet 10 milionów ludzi. Powodują one częste uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, częste odczuwanie bólu połączonego z powstawaniem obrzęków, zmiany skórne w postaci przebarwień, a w zaawansowanym stadium także zapalenia i owrzodzenia żylne. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania żylaków.

 

Pierwotne przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Przyczyny powstawania żylaków możemy podzielić na dwa rodzaje: przyczyny pierwotne oraz przyczyny wtórne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Przyczyną pierwotną jest skłonność do powstawania żylaków kończyn dolnych przekazana genetycznie, i jej wyeliminować niestety nie możemy. Według przeprowadzanych badań, ryzyko powstania żylaków u osób, których oboje rodzice mieli tego typu problemy, wynosi aż 90 proc. W przypadku gdy tylko jeden rodzic miał żylaki, ryzyko to spada, ale cały czas wynosi ponad 40 proc.

Wtórne przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Ogromne znaczenie w powstawaniu żylaków mają jednak także przyczyny wtórne, czyli nabyte. Najczęstszą wtórną przyczyną powstawania żylaków jest zbyt mała ilość ruchu spowodowana np. wykonywaniem pracy siedzącej lub stojącej. W takich sytuacjach dochodzi do utrudnionego odpływu krwi z układu żylnego nóg. W kończynach dolnych znajdują się 2 sieci naczyń żylnych, znajdujące się pod mięśniami naczynia głębokie, oraz płynące tuż pod skórą naczynia powierzchowne. Problemy z żylakami zawsze na początku dotyczą tylko naczyń powierzchownych, z czasem jednak się rozwijają i dochodzą także do naczyń głębokich. Problemy biorą się stąd, ze płynąca przez naczynia krew żylna może płynąc zarówno z góry na dół, jak i z dołu do góry. Mięśnie nóg działają w tym przypadku jak pompa, tłocząc krew do serca. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy znajdujemy się w ruchu. Jeżeli przez długi czas stoimy lub siedzimy, krew zalega nam w żyłach powodując rozciąganie naczyń.

Oprócz małej ilości ruchu istnieje jeszcze co najmniej kilka innych czynników które sprzyjają powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Należy do nich przede wszystkim ciąża, która powoduje uciśnięcie naczyń miednicy, przez co następuje zastój w żyłach. Inne czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków to zaawansowany wiek i otyłość. Warto jest także nadmienić, że z nieznanych przyczyn dużo bardziej narażone na powstawanie żylaków są kobiety niż mężczyźni. Żylaki pojawiają się także zdecydowanie najczęściej u ludzi rasy białej.

Pamiętajmy o tym, że żylaki są bardzo poważnym problemem i jeżeli tylko zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Im szybciej bowiem rozpoczniemy ich leczenie, tym, będzie większa szansa na całkowite pozbycie się problemu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments