Don't Miss

Rodzaje pomp ciepła

By on 11/06/2017

Pompy ciepła to jedno z najbardziej przyszłościowych rozwiązań z zakresu energetyki. Są ekologiczne i niedrogie w eksploatacji, nie wymagają też obsługi w stopniu, w jakim jest to konieczne chociażby w przypadku pieców i kotłów. W zależności od tego, skąd pompa pozyskuje ciepło, by przekazać je do budynku – czyli od jej tzw. źródła dolnego – możemy mówić o różnych jej rodzajach. Które można spotkać najczęściej?

 

Gruntowe pompy ciepła

Do najefektywniejszych należą pompy ciepła gruntowe, które wykorzystują energię skumulowaną pod ziemią. Może to być energia geotermalna (w niższych warstwach gruntu) albo ta zgromadzona w gruncie w okresie letnim, w wyniku nagrzewania przez słońce (bliżej powierzchni). Jeśli w wymianie ciepła między gruntem a czynnikiem roboczym pośredniczy roztwór glikolu, określany potocznie mianem solanki, wówczas takie pompy nazywa się niekiedy solankowymi. Ogrzewają one wodę użytkową i tę znajdującą się w instalacji centralnego ogrzewania, stąd czasami cały układ oznacza się też czasem skrótowo jako solanka-woda.

Bardziej sprawnym systemem są pompy, w których nie ma zapośredniczenia w postaci roztworu glikolu, a gruntowy wymiennik ciepła pełni zarazem funkcję parownika. Czynnik roboczy odparowuje w ułożonych w gruncie rurach, którymi krąży. Również tutaj ciepło ze skraplacza służy do ogrzewania wody zasilającej centralne ogrzewanie i wody użytkowej. Największą efektywność osiągają jednak pompy, w których bezpośrednie parowanie towarzyszy bezpośredniemu skraplaniu – skraplaczem jest sama instalacja grzewcza.

Pompy powietrzne i hydrotermalne

Alternatywą dla energii geotermalnej, jeśli chodzi o pompy ciepła, może być energia hydrotermalna, czyli skumulowana w wodzie – podziemnej, powierzchniowej bądź morskiej. Pochodząca więc za studni, jeziora czy rzeki woda ogrzewa parownik pompy. Ciepło ze skraplacza może jednak ogrzewać zarówno wodę krążącą w instalacji c.o. oraz użytkową (pompy woda-woda), jak i nawiewane do pomieszczeń przy użyciu wentylatora powietrze (pompy woda-powietrze).

Jak mówi specjalista z hurtowni wentylacyjnej Centrowent, samo zresztą powietrze może stać się źródłem ciepła dla osobnego rodzaju pomp. Podobnie jak w przypadku pomp hydrotermalnych, tak i tutaj wyróżnić możemy urządzenia ogrzewające wodę w układzie centralnego ogrzewania i wodę użytkową oraz zapewniające nadmuch ciepłego powietrza dzięki wentylatorom.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments