Don't Miss

Przedświąteczne porządki – nie zapominajmy o lodówce i zamrażarce

By on 12/19/2017

Święta to przede wszystkim chwile spędzone w wyjątkowej atmosferze w rodzinnym gronie. Okres ten jest także dla wielu z nas momentem wytchnienia i odpoczynku od codziennych obowiązków. Jednak zanim do tego dojdzie musimy poświęcić trochę czasu, aby wszystko dobrze przygotować. Szukamy prezentów, przygotowujemy świąteczne potrawy i przede wszystkim sprzątamy mieszkania. Ważne, aby poza myciem okien i podłóg nie zapomnieć o lodówce i zamrażarce, dla których okres świąteczny będzie czasem wytężonej pracy.

 

Najważniejsze – zapobiegać

Lodówki i zamrażarki to sprzęty domowe, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Jednak czasami zapominamy o ich cyklicznym sprzątaniu. A to właśnie systematyczność, podobnie jak w wielu dziedzinach życia, jest najważniejsza. Powinniśmy zatem zatroszczyć się o nasze sprzęty AGD, regularnie je czyszcząc.

 

Od czego zacząć?

Pozbycie się lodu z zamrażarki powinno być pierwszym krokiem na jaki zdecydujemy się przystępując do czyszczenia naszego sprzętu. Posiadając urządzenie nowego typu, które wyposażone jest w technologię Stop Frost mamy ułatwione zadanie, gdyż cały proces rozmrożenia zamrażarki zajmuje kilka chwil. Wykorzystując moment, gdy chłodziarka nie pracuje podczas rozmrażania, możemy przeprowadzić inwentaryzację swoich zapasów i pozbyć się starych produktów oraz wyjąć z niej wszystkie półki i pojemniki, które umyjemy przy użyciu odpowiednich środków – tylko jakich?

 

Domowe sposoby kontra środek czyszczący

Stare, sprawdzone metody czyszczenia lodówek i zamrażarek nie przyniosą tych samych efektów, co użycie detergentów przeznaczonych do mycia tego typu urządzeń. Po przetarciu ścian i półek suchą ściereczką powinniśmy przejść do właściwego sprzątania brudnego wnętrza. Dostępne są specjalne środki, które pozwolą nam w prosty sposób zachować sterylność miejsca, w którym przechowujemy jedzenie. Idealnie w tym przypadku sprawdzi się spray do pielęgnacji lodówek WPRO. Dzięki niemu poradzimy sobie z zabrudzeniami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz chłodziarki, a ponadto pozostawi on świeży zapach i nie wymaga zmywania. Nigdy nie powinniśmy używać detergentów nieprzeznaczonych do AGD, takich jak np. płyny do mycia naczyń, które mogą pozostawić silny aromat i sprawić, że wchłoną go produkty spożywcze.

 

Oczyścić atmosferę

Często największym zmartwieniem, jakiego przysparzają nam chłodziarki jest zapach, który się z nich wydobywa. Dlatego też oprócz regularnego czyszczenia, warto również zatroszczyć się o filtry antybakteryjne, które znacząco wpłyną na jakość powietrza wewnątrz lodówek. Wkłady do filtrów np. PURIFAIR (filtr dezynfekujący i pochłaniający nieprzyjemne zapachy) marki WPRO pasują do każdego typu lodówek i pomogą pozbyć się nawet woni ryb, czosnku czy sera. Należałoby także pokusić się o zainstalowanie wewnątrz pochłaniaczy aromatów, najlepiej na bazie aktywnego węgla, jak np. filtr Microban® od WPRO, który oprócz działania antybakteryjnego eliminuje nieprzyjemne zapachy aż do 90% już po 3 godzinach aktywności.

 

Nowocześniej = szybciej

Obecnie na rynku dostępne są lodówki, które ograniczą czas przeznaczany na ich konserwację i pielęgnację do niezbędnego minimum. Takim typem chłodziarko-zamrażarki jest Space400 o imponującej pojemności 400 litrów (model SP40 801 EU) marki Whirlpool. Znajdziemy w niej szuflady zapobiegające przenikaniu się zapachów oraz specjalne miejsca do przechowywania warzyw i owoców, dzięki którym artykuły spożywcze dłużej zachowują swoją świeżość i smak. Ponadto urządzenie wyposażone zostało w technologię 6. Zmysłu, która sama utrzymuje odpowiednie parametry dla przechowywanej żywności tj. temperaturę i wilgotność. Warto zaznaczyć, że dzięki technologii Stop Frost  odmrażanie Space400 trwa 60 sekund i polega na umieszczeniu katalizatora z gromadzącym się na nim lodem pod bieżącą wodą. Następnie katalizator przecieramy papierowym ręcznikiem i umieszczamy ponownie w zamrażarce.

 

Czyszczenie lodówki przed świętami powinno być jednym z pierwszych punktów, które zapiszemy na naszej liście zadań do zrobienia. Pyszne potrawy nie powinny być przechowywane przecież w nieświeżym otoczeniu. Szeroka gama produktów pomagających nam w pielęgnacji chłodziarek czy zamrażarek ułatwi nam tę czynność, a nowoczesne urządzenia pozwolą nam zaoszczędzić czas, który jest niezwykle cenny szczególnie w okresie przedświątecznym. Po sprzątaniu i gotowaniu potraw pozostanie nam tylko wieczorny relaks przy grzanym winie, na które przepis poleca Akademia Kulinarna Whirlpool: https://www.youtube.com/watch?v=0QQAslLaj6o

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments