Don't Miss

Soczewki przeznaczone dla astygmatyków

By on 02/12/2018

Astygmatyzm jest wyjątkowo często występującą wadą wzroku, pojawiającą się, jak wynika z przeprowadzanych badań medycznych, u ponad 40 procent osób, które poza tym mają innego rodzaju wady wzroku. I choć najczęściej astygmatyzm nie jest zbyt wysoki, wymaga korekcji szkłami cylindrycznymi o mocy 0,75 D, to jednak dla pełnego komfortu widzenia i codziennego życia warto wiedzieć, co to jest astygmatyzm i jakie są sposoby jego korygowania.

 

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością oka, wynika z wady refrakcji układu optycznego oka, co powoduje powstawanie na siatkówce oka obrazu niepunktowego. Obrazowo ujmując, osoby z tą wadą wzroku, widzą rzeczywistość wokół siebie niczym na dziełach francuskich impresjonistów. Szczegóły otoczenia są nieostre, brakuje im wyraźnego kontrastu, bardzo często też świat postrzegany jest jako krzywy. Osoby z tą wadą wzroku mogą widzieć wyraźniej linie pionowe niż poziome lub odwrotnie. Bardzo często pierwszym objawem występowania astygmatyzmu jest mrużenie oczu, aby lepiej zobaczyć szczegóły otoczenia, co wywołuje szybkie zmęczenie, bóle głowy oraz łzawienie lub pieczenie oka.

 

Korygowanie wady astygmatyzmu może być przeprowadzane drogą chirurgiczną, kiedy dokonuje się laserowego zabiegu refrakcyjnego rogówki, nacięcia relaksacyjnego rogówki lub chirurgii soczewki. Współczesna technika pozwala także na wszczepienie wewnątrzgałkowe wykorzystujące konstrukcje toryczne, a także korekcję multifokalną i cylindryczną. Metodą zachowawczą korygowania astygmatyzmu są odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Przez lata osoby z astygmatyzmem były skazane na okulary, bowiem soczewki korygujące ich wadę wzroku były wyjątkowo drogie, trudno dostępne i niewygodne.

 

Współcześnie jednak technika tak mocno poszła do przodu, że w każdym sklepie optycznym można bez problemu dostać soczewki kontaktowe (https://www.acuvue.pl/soczewki-kontaktowe/moist-astygmatyzm/zalety) cylindryczne nazywane także torycznymi, z różnicą mocy między głównymi przekrojami mocy maksymalnej i minimalną, nazywanymi cylindrami. Dzięki takiej konstrukcji soczewka kontaktowa może kompensować astygmatyzm, dzięki połączeniu obu ogniskowych w jednym punkcie.  Oczywiście właściwą moc cylindrów i rodzaj soczewek kontaktowych jest możliwy po wizycie u specjalisty – okulisty lub w gabinecie optycznym, w którym możliwe jest od razu sprawdzenie wartości wady. W zależności od indywidualnych ustaleń, dobrane soczewki nie tylko pozwalają na komfortowe widzenie, ale także niwelują związane z wadą wzroku dolegliwości, jak bóle głowy, łzawienie czy pieczenie oczu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments