Don't Miss

Czym charakteryzuje się prawdziwy specjalista BHP?

By on 02/23/2018

Bezpieczeństwo i higiena pracy – fraza ta wzbudza współcześnie wiele kontrowersji. Dla pracowników jest to zazwyczaj nudny wykład, dla właścicieli przedsiębiorstw obowiązek wynikający z regulacji prawnych. Skutecznie przeprowadzone szkolenie zapobiega wielu wypadkom podnosząc poziom bezpieczeństwa na danym stanowisku. W dużej mierze zależy do od audytora zewnętrznego, który powinien w sposób rzetelny i merytoryczny przekazać najważniejsze informacje. Jaki powinien być prawdziwy specjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

 

Doświadczenie i profesjonalizm.

Szkolenie BHP składa się z dwóch części. Pierwsza to instruktaż ogólny – innymi słowy są to wiadomości ogólne związane z tematyką bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Druga część opiewa w instruktaż stanowiskowy, który jest spersonalizowany do danego stanowiska. Ten podstawowy podział został wykreowany przez marki zajmujące się szkoleniami. Audytor mana celu przekazanie wiedzy praktycznej oraz teoretycznej w sposób skuteczny. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa doświadczenie. Innym ważnym elementem jest profesjonalizm. Specjalista BHP powinien przekazywać wiedzę merytoryczną, aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom i wypadkom.

Liczy się kompetencja.

Kompetentny audytor winien posiadać rozległą wiedzę z tematyki zagadnień dotyczących nie tylko konkretnego stanowiska, ale także wiadomości ogólnych ściśle związanych z prawem. To właśnie regulacje prawne obligują przedsiębiorców do przeprowadzenia regularnych szkoleń pośród pracowników bez względu na typ i rodzaj prowadzonej działalności. Specjalistą BHP zostaje osoba posiadająca wykształcenie wyższe – najlepiej kierunkowe. Współczesny rynek pracy opiewa w ogromne zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów, dlatego inspektorzy BHP mogą liczyć na bardzo przyzwoite zarobki. Pozostaje mieć nadzieję, że prawdziwych specjalistów przybędzie, a samych wypadków w trakcie pracy będzie znacznie mniej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments