Don't Miss

Rodzaje technologii budowy domów drewnianych

By on 02/27/2018

Koszt postawienia domu z drewna, podobnie jak koszt jego późniejszej eksploatacji, może być istotnie niższy niż w przypadku domu murowanego. Zależy to jednak w dużej mierze od precyzji i doświadczenia stawiających go fachowców, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie rzetelnej firmy, najlepiej wyspecjalizowanej w konkretnej technologii stawiania domów drewnianych. Jakie natomiast technologie mamy do wyboru?

Domy z bali

Wielu osobom sformułowanie „dom z drewna” kojarzy się przede wszystkim z domem z bali. Swoją nazwę zawdzięcza balom drewnianym (zwykle sosnowym), które ułożone poziomo jeden nad drugim na podwalinie tworzą ściany zewnętrzne budynku. Cechują się one dobrymi parametrami izolacyjnymi – tym lepszymi, im grubsze są bale wykorzystane do budowy. Grubszy przekrój bali oznacza jednak dłuższy czas ich suszenia, co dodatkowo podnosi koszty, podobnie jak zastosowanie bali obrabianych ręcznie, a nie maszynowo.

Zasadniczo jednak wszystkie elementy przygotowane zostają zawczasu, na placu budowy zaś się je tylko łączy. Wraz z brakiem konieczności przeprowadzania prac mokrych oznacza to możliwość postawienia domu z bali w zaledwie kilka tygodni, również zimą. Tego typu budynek najlepiej prezentuje się w mniej zurbanizowanej okolicy, jest też jednym z droższych wariantów, jeśli chodzi o domy drewniane, dlatego wiele osób decyduje się na inne technologie.

Domy „kanadyjskie” lub „skandynawskie”

Bodaj najpopularniejszą jest technologia zwana zamiennie kanadyjską bądź skandynawską. Wykorzystuje ona drewnianą konstrukcję szkieletową, która istotnie redukuje ciężar całego budynku (w porównaniu z domem murowanym o tej samej powierzchni), co pozwala z kolei na obniżenie kosztu budowy fundamentów. Konstrukcję tę wyróżnia także łatwość modernizacji, a także stosunkowo krótki czas potrzebny do realizacji inwestycji (z reguły do pół roku).

Tutaj również wykorzystuje się prefabrykację, przy czym zarówno dobre właściwości termoizolacyjne, jak i ogólna trwałość budynku uwarunkowane są precyzyjnym przygotowaniem poszczególnych elementów, a następnie nie mniej precyzyjnym ich połączeniem na placu budowy. Na szczęście w Polsce coraz częściej można spotkać fachowców, którzy są w stanie sprostać temu zadaniu. Znajdziemy ich chociażby w wyspecjalizowanej w stawianiu takich domów firmie Ligar, która wykona dla nas także np. imitację domu szachulcowego (podobne realizacje można obejrzeć tutaj).

Domy ryglowe i przysłupowe

Wciąż jednak panuje w naszym kraju niedostatek ekspertów, jeśli chodzi o inne technologie stawiania domów drewnianych. Jedną z nich jest na przykład łącząca cechy domu z bali oraz konstrukcji szkieletowej technologia przysłupowa, w której strop jest oparty na balach, ale całość wspiera się dodatkowo na słupach i innych elementach.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nieco zapomnianym sposobie wznoszenia domów z drewna, znanym jednakże od średniowiecza i powoli wracającym do łask. Chodzi mianowicie o domy ryglowe, których ciężki drewniany szkielet wyraźnie kontrastuje z jaśniejszym tynkiem, co stanowi o charakterystycznym, efektownym wyglądzie tych właśnie budynków. W zależności od tego, co wypełnia przestrzeń pomiędzy drewnianymi elementami, wyróżniamy tu domy szachulcowe (cegła, glina lub trzcina) oraz tzw. mur pruski (cegły). Swoistą odmianę stanowią też konstrukcje słupowo-ryglowe, w których konstrukcja nośna ścian opiera się na masywnych słupach, postawionych bezpośrednio na fundamentach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments