Don't Miss

Metal formujący metal, czyli o tym z czego są wykonane narzędzia skrawające

By on 09/11/2018

Obróbka CNC doceniana jest głównie ze względu na swoją dokładność i precyzję. Coraz więcej zakładów przemysłowych inwestuje w nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają pracę. I choć maszyna skrawająca CNC nie jest inwestycją najtańszą, to jednak wyjątkowo opłacalną i taką, która szybko się zwraca.

 

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem CNC to jedna z najpopularniejszych obecnie metod wytwarzania części maszyn (np. części silników), przedmiotów użytkowych, narzędzi itp. Polega ona na nadawaniu przedmiotowi obrabianemu odpowiedniego kształtu, wymiaru i właściwości powierzchni poprzez usunięcie części materiału. Maszyna przeznaczona do obróbki CNC wyposażona jest w mikrokomputer, który odpowiednio się programuje, aby usunąć każdy, najdrobniejszy, zbędny kawałek materiału obrabianego. To właśnie dzięki komputerowi urządzenie skrawające CNC jest tak dokładne i precyzyjne. Nadawanie pożądanego kształtu odbywa się za pomocą wielu narzędzi: frezarek, tokarek, wiertarek, przecinarek, strugarek, szlifierek itd. Warto zaznaczyć, że skrawanie CNC to nie tylko precyzyjna obróbka metali. Tę metodę można zastosować także do obróbki drewna, tworzyw sztucznych czy kamienia, choć to właśnie stal jest najczęściej wykorzystywanym materiałem.

Narzędzia skrawające – rodzaje i wykonanie

Jest wiele rodzajów narzędzi skrawających, jednak wszystkie je łączy klinowy kształt części roboczej – ostrza skrawającego. Ponieważ obróbka skrawaniem metali to proces, podczas którego mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i olbrzymimi siłami, narzędzia skrawające muszą być wykonane z bardzo trwałych i wytrzymałych materiałów. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się stal szybkoschnącą, coraz częściej także spiekaną stal szybkoschnącą, która charakteryzuje się jeszcze większą wytrzymałością. Wykorzystuje się ją we frezarkach i tokarkach. Węglik spiekany natomiast jest w stanie wytrzymać naprawdę wysokie temperatury (nawet do 1000 stopni). Ponadto jest to materiał, który nie wymaga dodatkowego użycia cieczy chłodząco-smarujących, co jest ogromną oszczędnością. Rozwój technologii metalurgicznej pozwala tworzyć coraz to wytrzymalsze materiały. Należy do nich spiek ceramiczny, który odznacza się jeszcze większą wytrzymałością niż węglik. Współczesne obrabiarki nie są przystosowane do pełnego wykorzystania spieków. Z czasem jednak zapewne zastąpią narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej i węglika spiekanego.

Narzędzia skrawające klasyfikuje się według:
– sposobów obróbki – noże, frezy, przeciągacze, piły, wiertła itp.,
– powszechności zastosowania – uniwersalne i specjalne,
– rodzajów obróbki – zdzieraki i wykańczaki,
– napędu – ręczne i maszynowe,
– sposobu kształtowania powierzchni – zwykłe, kształtowe, obwiedniowe.

Regeneracja narzędzi skrawających

Obróbka metali to ciężki proces, który eksploatuje narzędzia skrawające. Czy zawsze wiąże się to z dużymi kosztami i ich wymianą? Na szczęście nie. Narzędzia skrawające można regenerować, a co najważniejsze – profesjonalnie zregenerowane narzędzie niczym nie ustępuje temu nowemu. Ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie, w regeneracji narzędzi wyspecjalizowało się wiele firm na świecie i w Polsce. Samo ostrzenie narzędzi monolitycznych jest już powszechnie stosowane, jednak regeneracja narzędzi składanych to wciąż nowość. A zregenerować można niemal wszystko – noże tokarskie, wytaczaki, wiertła składane, frezy składane itp. Jest to nie tylko ogromna oszczędność, ale także gwarancja jakości i przede wszystkim bezpieczeństwa.

Artykuł został przygotowany przez firmę APJ Sikora z Czestochowy oferującą precyzyjną obróbkę skrawaniem CNC.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments