Don't Miss

Dlaczego tak często wybieramy mieszkania w stanie deweloperskim?

By on 09/20/2018

Wśród ogółu nowych mieszkań sprzedawanych w Polsce te w stanie deweloperskim to nawet około 85-90 procent wszystkich lokali. Dlaczego tak często decydujemy się na taką opcję?

Stan deweloperski mieszkania oznacza, że musi być ono poddane dalszym pracom wykończeniowym. W przepisach nie znajdziemy wprawdzie żadnej definicji stanu deweloperskiego, ale najczęściej deweloperzy podchodzą do niego podobnie.

Stan deweloperski to:

  • otynkowane ściany
  • wylewki na podłodze
  • okna i parapety
  • drzwi wejściowe
  • instalacje grzewcza, elektryczna, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna

Wobec tego to w gestii kupującego mieszkanie jest przeprowadzenie dalszych prac wykończeniowych nowo nabytego lokalu.

Stan deweloperski – taniej i po swojemu

Główną zaletą zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest jego niższa cena. Oczywiście, nie oznacza to, że jest ona jedynym kosztem ponoszonym przy zakupie nieruchomości, ponieważ trzeba ją wykończyć, ale kupujący ma wolną rękę przy wyborze materiałów. Może także część prac lub nawet wszystkie z nich wykonać we własnym zakresie, nie płacąc zewnętrznej ekipie.

Także kupno mieszkania w tym właśnie standardzie pozwala na dopasowanie materiałów wykończeniowych do swojego gustu – można zaaranżować lokal zgodnie ze swoim pomysłem, wybierając takie podłogi, płytki, kolory ścian czy ceramikę i armaturę, która odpowiada nam najbardziej.

Warto też wskazać, że niektórzy deweloperzy oferują tylko mieszkania w stanie deweloperskim.

Wykończenie pod klucz – alternatywa dla standardu deweloperskiego

Warto także wskazać, że często deweloper w Warszawie i deweloperzy w innych dużych miastach oferują swoim klientom usługę wykończenia mieszkania pod klucz.

Oznacza to, że klient wybiera z katalogu materiały wykończeniowe, a odpowiednie prace przeprowadzane są wówczas przez współpracującą z deweloperem ekipę. Koszt wykończenia mieszkania pod klucz jest nieco wyższy, ponieważ wynosi od około 450 złotych do nawet 1200 złotych za metr kwadratowy zależnie od wybranego standardu wykończenia.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments