Don't Miss

Na czym polega ultrafiltracja wody?

By on 03/29/2019
Istnieje wiele technik związanych z oczyszczeniem i uzdatnianiem wody. Jedną z najciekawszych jest ultrafiltracja, która znakomicie sprawdzi się dla osób spożywających duże ilości wody. Na czym polega cały proces i w jaki sposób przebiega? Zapraszamy do zapoznania się z lekturą.

Kilka słów wstępu

Na samym początku warto zaznaczyć, że ultrafiltracją to doskonała metoda filtracji, przeznaczona głównie dla osób, które posiadają wodę przeciętnej jakości. Pisząc w skrócie, jeżeli Twoja woda jest średnio lub mało zanieczyszczona, powinieneś zainteresować się właśnie tą techniką.

Proces

Niezwykle istotne jest, że ultrafiltracja nie usuwa z wody minerałów takich jak wapń i magnez. Jeżeli nie ufasz metodzie odwróconej osmozy, tym bardziej powinieneś odkryć dobrodziejstwa ultrafiltracji. Filtr niezbędny do procesu montuje się zazwyczaj w kuchni pod zlewem. Ważne, aby przed instalacją sprawdzić jakość naszej wody. Jeżeli nie ma ryzyka występowania wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów nieprzekraczających rozmiaru 0,1 mikrona, nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z tego rozwiązania.

Proces zaczyna się od membrany kapilarnej, która redukuje zanieczyszczenia przepływowe, zatrzymuje substancje koloidalne, niejonowe oraz makromolekuły i nie odrzuca wody surowej do kanalizacji. Wszystko opiera się na tak zwanym efekcie sitkowym. Należy również pamiętać, że ultrafiltracja usuwa barwniki, wirusy i enzymy. Woda, która trafia do naszego obiegu, zawiera natomiast cukry, jony nieorganiczne, produkty degradacji cieplnej oraz kwasy organiczne.

Doskonała metoda

Ultrafiltracja nie nadaje się niestety do wody twardej. W przypadku takiego zastosowania należy liczyć się z konsekwencjami, w wyniku których membrana potrafi się zapchać
już po kilku miesiącach. Proces stosowany jest również często w przemyśle jako prefiltracja przed filtrem odwróconej osmozy. W związku z tym, zakłady takie jak oczyszczalnie ścieków coraz częściej korzystają z ultrafiltracji.

Ciekawostki

  • W procesie ultrafiltracji podobnie jak w przypadku odwróconej osmozy stosuje się filtr mechaniczny. Dzięki temu rozwiązaniu membrana kapilarna nie ulega zapychaniu.
  • Niektórzy użytkownicy instalują w membranie wkład z aktywnym węglem. Efektem tego jest podniesienie smaku wody i usunięcie chloru.
  • Ultrafiltracja wiążę się z wieloma pozytywnymi efektami, do których należą: mała strata ciśnienia wody oraz wysoka wydajność.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments