Don't Miss

Kupić czy wynająć magazyn?

By on 05/08/2019

Wielu właścicieli firm, chociaż raz w swojej karierze musi stanąć przed pytaniem związanym z wynajmem lub kupnem magazynu. Które rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo? Zapraszamy do lektury.

Wynajem jest krótkotrwały

Zakup magazynu to inwestycja na lata. Wynajem to krótkotrwałe zobowiązanie, które wśród polskich przedsiębiorców jest o wiele bardziej popularne. Przyczyną takiego stanu rzeczy są trudne warunki biznesowe, dynamiczne wzrosty i wahania cen towarów, niepewna sytuacja polityczna i nieprzewidywalność niektórych biznesów. Niestety w takich warunkach bardzo trudno przewidzieć, w jakiej kondycji będzie znajdować się firma za 10 lub 15 lat. Wynajem magazynu to najczęściej minimum 3 lata. W tym czasie można zweryfikować, czy biznes przyniesie oczekiwane korzyści.

Z tego względu firmy logistyczne chętniej wynajmują, niż kupują magazyny. Krótkoterminowe kontrakty z klientami sprzyjają takiemu trendowi. Dzięki temu właściciel jest elastyczny i nie trzymają go zakupione, puste powierzchnie. Podsumowując, wynajem magazynu zapewnia możliwość szybkiego skorzystania z istniejącego budynku, oraz brak obowiązków związanych z zarządzaniem i opłatami generowanymi przez nieruchomość. Pokrycie kosztów eksploatacji bez konieczności podpisywania długoterminowych umów sprzyja prowadzeniu biznesu.

Zakup magazynu – czyli jesteś na swoim?

Alternatywą dla wynajmu jest zakupienie własnego magazynu. Pozornie wydaje się, że jest to bardzo rozsądne i opłacalne rozwiązanie. W końcu nie musimy płacić właścicielowi kosztów eksploatacyjnych, a w razie zmiany biznesu sami możemy wynająć lub sprzedać powierzchnię. Niestety głównym problemem jest fakt, że większość osób myśli podobnie do nas. Znalezienie odpowiedniego budynku w niskiej cenie graniczy z cudem, a standardy różnią się od siebie w sposób diametralny.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup starego magazynu, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z jego renowacją. Dodając do tego fakt, że przy ograniczonej podaży bardzo trudno znaleźć powierzchnie w dobrej lokalizacji okazuje się, że pole manewru jest naprawdę małe i trudno znaleźć przestrzeń spełniającą wszystkie podstawowe kryteria. Należy również pamiętać, o wysokich kosztach utrzymania nieruchomości i mediów. Podsumowując, wybierając opcję wynajmu, podejmujemy pewniejszą i bezpieczniejszą decyzję. Zakup magazynu polecamy przeprowadzić tylko po konsultacjach lub u zaufanej firmy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments