Don't Miss

Co wybrać: nowe mieszkanie czy lokal z rynku wtórnego?

By on 05/23/2019
Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja, często finansowana za pomocą kredytu hipotecznego, który spłacamy przez lata, dlatego musi być dobrze przemyślana. Wiele osób, które chcą zrealizować marzenie o własnych czterech kątach, stoi przed poważnym dylematem, co kupić: mieszkanie od dewelopera czy może z drugiej ręki? Jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań i co ostatecznie bardziej się opłaca? Zapraszamy do dalszej części dzisiejszego wpisu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Na wstępie wyjaśnijmy krótko, czym charakteryzuje się mieszkanie z rynku pierwotnego? Jest to nowa, nieużywana nieruchomość, która najczęściej wystawiona jest na sprzedaż w tzw. stanie deweloperskim, czyli wymagającym wykonania prac wykończeniowych. Część inwestorów oferuje też możliwość wykupienia mieszkania pod klucz – czyli wykończonego z możliwością natychmiastowego wprowadzenia się. Jednak zdecydowana większość Polaków (w przeciwieństwie do innych nacji) woli wykańczać lokum na własną rękę.

Zalety i wady nowych mieszkań

Jedną z podstawowych zalet mieszkań z rynku pierwotnego jest sam fakt, że są one nowe – wykonane na bazie nowoczesnych technologii. Lokum tego typu możemy wykończyć i urządzić według własnych upodobań, od podstaw. Mieszkańcy nowego osiedla mogą korzystać z bezawaryjnych wind, komórek lokatorskich. Dużym udogodnieniem są też podziemne miejsca parkingowe (co jest rzadko spotykane w starym budownictwie). Budując współczesne osiedla, deweloperzy dbają też o komfort i estetykę wokół budynku (np. tworząc bezpieczne place zabaw, strefę zieleni), a przecież znacznie milej jest mieszkać w atrakcyjnie zaaranżowanej okolicy.

Warto dodać, że zakup nowej nieruchomości nie jest obciążony 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Będąc pierwszym właścicielem lokalu na nowym osiedlu, nie musimy też obawiać się np. lokatorów z kwaterunku, gdyż nie ma co ukrywać, że na mieszkanie w standardzie deweloperskim stać osoby, które mają stałą pracę i zdolność kredytową lub środki zgromadzone na zakup nieruchomości.

Minusem zakupu mieszkania od dewelopera może być fakt, że przez najbliższe miesiące czy nawet rok do nowopowstałego budynku będą wprowadzać się również inni lokatorzy, którzy przeprowadzą remonty – chcąc się urządzić, co może wiązać się z uciążliwym hałasem. Wadą mieszkania z rynku pierwotnego może być też lokalizacja. Nowe osiedla często powstają z dala od centrum miasta ze względu na już istniejącą, gęstą zabudowę, ale nie jest to regułą.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkanie z drugiej ręki to urządzony lokal, który miał przed nami przynajmniej jednego właściciela i był przez niego użytkowany przez dłuższy lub krótszy czas. Nieruchomość tego typu może wymagać generalnego remontu lub być zachowana w bardzo dobrym stanie.

Zalety i wady używanych mieszkań

Jedną z zalet mieszkania z rynku wtórnego jest na pewno jego dostępność. Nie musimy czekać na kolejne etapy budowy, tylko zwykle od razu możemy kupić interesujący nas lokal i się do niego przeprowadzić. Starsze nieruchomości niejednokrotnie są też tańsze od nowych mieszkań (zwykle o 5-15%) i mogą znajdować się w bardzo atrakcyjnych dzielnicach miasta. Wokół tego typu mieszkań istnieje już rozbudowana infrastruktura: sklepy, przedszkola, szkoły. Kupując też lokal mieszkalny od właściciela, często łatwiej wynegocjować niższą cenę.

Kupując używane mieszkanie, musimy zaakceptować jego wygląd i układ pomieszczeń, który może nie być zbyt funkcjonalny, bo, jak wiadomo, trendy – również w architekturze, ulegają zmianom (np. niewiele starych mieszkań ma otwartą kuchnię). Stan techniczny mieszkań z rynku wtórnego może pozostawiać wiele do życzenia. Tak naprawdę nie wiemy do końca, co kupujemy – musimy liczyć się też z częstszymi awariami i usterkami niż w przypadku nowego mieszkania. Minusem jest też konieczność wykonania remontu, jeśli chcemy odświeżyć i zaaranżować wnętrza na nowo, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Stare budynki często mają też gorszą izolację cieplną.

Chcesz w końcu zamieszkać „na swoim” i planujesz kupić nowe mieszkanie w Warszawie? Rynek pierwotny w stolicy oferuje potencjalnym nabywcom ogromny wybór nieruchomości w szerokim przedziale cenowym, zróżnicowanym metrażu i lokalizacji. Jeśli rozważasz zamieszkanie na warszawskiej Ochocie, sprawdź koniecznie nowoczesną inwestycję Szczęśliwicka 42. Co wyróżnia to miejsce? Bliskość zieleni, dobra komunikacja z centrum, ergonomiczny rozkład mieszkań oraz rozsądne ceny.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments