Don't Miss

Rynek nieruchomości magazynowych – jakie prognozy na 2019?

By on 07/31/2019

Polska wyrasta na coraz poważniejszą konkurencję na rynku magazynowym. Silne fundamenty, rosnące zaufanie inwestorów, dobre położenie i skomunikowanie, dostęp do pracowników, powstanie Specjalnych Stref Ekonomicznych itd. znacznie się do tego przyczyniły.

Wysoki popyt i regularna podaż

Wysoki popyt na magazyny we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Warszawie itd. powinien się utrzymać także w najbliższych latach. Rosnące zainteresowanie najemców oraz inwestorów wpływa zaś na równie dużą aktywność deweloperów. Pod koniec 2018 roku powstawało w Polsce około 1,9 mln m kw powierzchni magazynowej. W czołówce uplasował się Górny Śląsk, ale ważne miejsce zajmuje też m.in. Polska Centralna oraz Dolny Śląsk.

Wynika to z wielu czynników – położenia, skomunikowania, dostępności kadry pracowniczej, złożoności formalności, poziomu bezrobocia, powstania Specjalnych Stref Ekonomicznych itd. Decyzje o lokalizacji – np. magazynu na wynajem we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu itd. – często wynikają m.in. z dostępności kadry oraz kosztów zatrudnienia.

Rynek magazynów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Powierzchnie magazynowe we Wrocławiu oraz w całym regionie Dolnego Śląska są ważną częścią polskiego rynku magazynowego. Region jest interesujący m.in. ze względu na przebiegającą tędy autostradę A4 do Europy Zachodniej, ale i drogi prowadzące m.in. na Górny Śląsk czy Podkarpacie. Duże znaczenie ma też trasa ekspresowa S8 łącząca Wrocław z centrum i autostradami A1 i A2, a także droga S5 biegnąca w kierunku Poznania.

Rok 2018 był bardzo udany m.in. dla regionu Dolnego Śląska, gdyż korzystały one z popytu wytworzonego przez branżę e-commerce. Wrocławski rynek magazynowy cały czas budzi żywe zainteresowanie deweloperów – m.in. Panattoni, Hillwood, Prologis, Goodman, Segro itd. Panattoni posiada już aż osiem wielkopowierzchniowych parków logistycznych o łącznej powierzchni ponad 400 tys. mkw. Na uwagę zasługuje też obiekt wybudowany dla Amazona – jego powierzchnia to ponad 120 tys. mkw.

Ogólna sytuacja w Polsce

Wrocław i cały Dolny Śląsk odgrywają ważną rolę na polskim rynku magazynowym, mimo że najwięcej nowej powierzchni w 2018 roku oddano do użytku w rejonie Warszawy oraz na Górnym Śląsku. Polska, na tle innych krajów europejskich, jest wyjątkowo atrakcyjna zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments