Don't Miss

Czym się różnią sprężarki śrubowe od tłokowych?

By on 09/01/2020
Dzięki sprężarce można zwiększyć ciśnienie gazów oraz wymusić ich przepływ – proces ten wykorzystuje się powszechnie w przemyśle, ale i w domu trudno obejść się bez kompresora. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są sprężarki tłokowe i śrubowe. Czym różnią się między sobą?

Sprężarki tłokowe

Sprężarka tłokowa jest jedną z najstarszych konstrukcji tego typu. Może być olejowa albo bezolejowa, a ciśnienie gazu zwiększa się za sprawą stale poruszającego się ruchem posuwistym tłoka. Tłok umieszczony jest w cylindrze – w sprężarkach dwustopniowych znajduje się cylinder wysokiego i niskiego ciśnienia.

Sprężarki tłokowe nie są tak wydajne jak nowoczesne sprężarki śrubowe, ale kosztują dużo mniej i są łatwe w konserwacji. Pracują dość głośno, co jest ich najpoważniejszą wadą, mają także większe rozmiary niż sprężarki śrubowe o tej samej wydajności. Wykorzystywane są powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym oraz przez użytkowników indywidualnych, potrzebujących sprężarki do przydomowych prac.

Sprężarka tłokowa charakteryzuje się pracą bez biegu jałowego, dzięki czemu jej eksploatacja jest tańsza. Nie nadaje się jednak do zakładów, w których dochodzi do stałego, długotrwałego zużycia powietrza.

Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe, na przykład firmy Aerzen, są przystosowane do ciężkiej, ciągłej pracy w wymagających warunkach. Są to nowoczesne konstrukcje, bardzo trwałe, proste w obsłudze i energooszczędne. W tego typu sprężarce zamiast tłoku są dwie śruby, które pracują tak, że zmniejsza się przestrzeń między nimi, co prowadzi do sprężenia znajdującego się w środku gazu. Od szczelności pomiędzy śrubami zależy sprawność sprężarki.

Ze względu na swoją konstrukcję sprężarki śrubowe są wykorzystywane między innymi w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, papierniczym, elektronicznym. Sprężarki wyposażone są w specjalne tłumiki, co sprawia, że są bardzo ciche i nie tak uciążliwe dla otoczenia jak kompresory tłokowe. Wyróżnia się sprężarki olejowe i bezolejowe – te drugie wykorzystywane są tam, gdzie niezbędne jest idealnie czyste powietrze wolne od drobinek oleju oraz innych zanieczyszczeń.

Sprężarki śrubowe nadają się do pracy w trybie ciągłym i choć kosztują więcej, to zapewniają wyższą wydajność niż ich tłokowe odpowiedniki.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments